2005-06-05 10:15 UTC

Opavsko

výrazná tromba

5 min

Zpět

Tromba v okolí Opavy

Tato stránka shrnuje dosavadní předběžné poznatky o případu. Všem, kteří pomohli dokumentovat tento případ, děkujeme! Všechny zde uvedené snímky a videa byly poskytnuty pouze pro tyto stránky, jakákoliv jejich další publikace či distribuce pouze se souhlasem jejich autorů! Animace MSG1 a radarů © ČHMÚ 2005.


V neděli 5. června 2005 se již během poměrně časných dopoledních hodin (kolem 9.30 SELČ) začaly v oblasti mezi Krnovem a Opavou tvořit první bouřkové buňky se směrem postupu Z-V (viz animace snímků z družice MSG1 - pozor, velikost souboru 3 MB). Vznikaly v poměrně chladném a vlhkém vzduchu, který do střední Evropy pronikl za zvlněnou studenou frontou, která přecházela přes severní Moravu a Slezsko v sobotu 4. června v odpoledních a večerních hodinách. Právě tato bouřková buňka, která nakrátko opustila naše území a nabírala na intenzitě u našich severních sousedů v Polsku.

Svým jižním okrajem zasáhla mezi 10.10 až 10.30 SELČ obec Třebom - viz mapka s místem výskytu - s nejbližším okolím obce Třebom spolu s vyznačenou přibližnou trasou, po níž byly neseny trosky z místa kontaktu se zemským povrchem až do místa, kde trosky dopadly na stodolu (černá čára na jižním okraji obce ve tvaru oblouku o délce cca 100-150 m se směrem postupu Z-V, tedy zleva doprava v souladu s tahem bouřky dle šipky) - v níž se dle výpovědí očitých svědků a zaznamenaných hmotných škod (střecha odnesená do vzdálenosti cca 100-150 m) projevila s největší pravděpodobností tornádem, jež se byť jen velice krátce, ale poměrně "citelně" dotklo tímto způsobem zemského povrchu - viz fotodokumentace pořízená při terénním průzkumu dne 6. června 2005 za účasti ing. D. Židka, RNDr E. Kobihové a J. Palkovské z ostravské pobočky ČHMÚ (samostatný případ). Pro doplnění informací ještě uvádíme animaci radarových snímků mezi 9.00 a 14.00 SELČ spolu s detailem nejbližšího okolí obce Třebom.

V tento den to ovšem na Opavsku nebyl jediný zajímavý atmosférický jev související s probíhající bouřkovou činností. Nezávisle na předchozím uvedeném pozorování byly zaznamenány mezi cca 12.00 a 16.00 hodinou (letního času) jak očitými svědky a jejich výpověďmi, tak poměrně zdařilou fotodokumentací jevy podobného rázu... Zde máme na mysli tromby, jelikož u těchto případů nebyl prokázán kontakt se zemským povrchem ani žádné zaznamenané či nahlášené hmotné škody. Jednalo se hned o několik víceméně blízkých lokalit...Slavkov u Opavy (bez fotografie) - viz níže e-mail ing. J. Havla, Kylešovice - viz níže fotografie p. P. Kalivody, cyklostezka Kylešovice-Hradec n. Moravicí (místo pořízení Panský Dvůr) - viz fotografie a e-mail p. R. Krejsy, Jakubčovice (u Hradce n. Moravicí) - viz níže foto z mobilu p. Z. Bahnera. V těchto poměrně různorodě zdokumentovaných případech se vzhledem k velice blízkým sousedním lokalitám a časovému rozmezí cca 12.15 až 12.30 SELČ snad oprávněně domníváme, že šlo pouze o jeden a tentýž případ tromby pozorované z různých lokalit ve víceméně "stejném" čase.

A nyní již výše zmiňované vybrané a jen nejnutněji upravená bezprostřední svědectví či oznámení (samozřejmě s laskavým svolením autorů a zasílatelů většinou e-mailových zpráv či fotografií):

Dobrý den!
Včera přibližně ve 12,15 hod jsme pravděpodobně viděli tornádo anebo něco tomu hodně podobné. Byli jsme ve Slavkově u Opavy. Ze severozápadu na východ šel bouřkový mrak a když byl na téměř na východ od nás, tak se uprostřed mraku objevil chobot tornáda. Směřoval k zemi a byl mírně nakloněn jižním směrem. Byl zřetelně níž než spodní okraj mraků, ale k zemi nedosahoval, odhadem sahal nejvýše do 20% vzdálenosti mezi zemí a spodním okrajem mraku. Nevíme, jak dlouho jev trval, nesledovali jsme to.

Přeji pěkný den!
Ing. Jiří Havel, CSc.


Vážený pane doktore,
v příloze si Vám dovoluji zaslat dva snímky, které se mi náhodně podařilo pořídit při včerejší větrné bouři na Opavsku. Dle mého laického názoru se jedná o vcelku ojedinělý výskyt víru tornáda nad územím ČR. Prosím Vás o vyjádření k vyfocenému jevu a potvrzení, či vyvrácení mého názoru.
K pozorování bouře si dovolím připojit ještě následující:
Doba výskytu jevu: asi 4 min.
Dotyk se zemí v době pozorování nebyl, ale lze toto pozorování asi uvést do souvislosti s událostmi v okolí Opavy v tentýž den a přibližně stejný čas (Těchanovice)

Petr Kalivoda


© P. Kalivoda 2005

Dnes jsem ve 12:20h pozoroval na Opavsku trombu nebo tornado. Nevidel jsem pres horizont ukonceni chobotu. Poridil jsem i ne prilis kvalitni foto z mobilu. jak jsem jiz avizoval foto je z velke dalky, nekvalitni a v malem rozliseni.
Nejake udaje:
misto pozorovani: Jakubčovice (u Hradce nad Moravicí)
smer pozorovani: cca S
vzdalenost jevu od mista pozorovani: odhadem 3-6 km
cas: zpozorovano cca ve 12:20, doba trvani pozorovani do zaniknuti chobotu cca 2 minuty
pocasi: cca 5/8 oblacnosti, vitr pri zemi zapadní cca 5 m/s, v miste pozorovani i jevu zrejme beze srazek, na V az SV od mista pozorovani zrejme vyvinuty CB velkeho plosneho rozsahu. (Ze snimku se zda, ze je CB spise severne, ale spise se zdalo ze se jedna o SZ okraj CB) smer otaceni: nebyl zretelny, ale pri zaniku a rozpousteni byly zrejme tenke pruhy zavitu sroubovice. chobot se nepohyboval ani nevlnil, byl velmi dobre osvětlen sluncem od jihu takze byl velmi zřetelny

Z.Bahner


© Z. Bahner 2005

Poznámka (Martin Setvák): Pokud se nepletu, jedná se vůbec o první snímek tornáda či tromby, pořízený u nás fotoaparátem integrovaným do mobilu.

Dobrý den,
místo pořízení - Panský Mlýn na cyklostezce mezi Kylešovicemi (část Opavy) a Hradcem n.M. směrem na Komárov. Později se vír prodloužil a místo převážně svislé polohy byl ve tvaru bumerangu, spodní část byla téměř vodorovná se zemí. Pak už jsme úkaz nesledovali. Vír byl na okraji tmavé hradby z mračen, kde přecházela v bílošedou oblačnost, to je patrné na obrázku.

Zdraví Richard Krejsa


© R. Krejsa 2005

S největší pravděpodobností jiným zaznamenaným případem, který se k nám i s fotodokumentací (viz fotografie a e-mail p. P. Tkáče - samostatný případ) dostal o několik málo dní později, je případ tromby z okolí Mokrých Lazců z 11.00 SELČ (bez bližších podrobností).

Dobrý den, zasílám několik fotek pravděpodobného tornáda, které jsem pořídíl kolem 11.00 hodin z Mokrých Lazec (cca 3 km západně od Kravař).Fotky jsou ze 2 míst v časovém intervalu 10 minut, poloha odpovídá místu mezi Kravaři, Velkými Hošticemi a Štěpánkovicemi.S pozdravem

Petr Tkáč, student VŠB-TU Ostrava


© P. Tkáč 2005

 

Další případ tromby byl zaznamenán a dokonce cca 15 s videonahrávkou jenž poskytl p. Kořistka z TV Polar zdokumentován na letišti v Dolním Benešově (SZ směrem na Bolatice) mezi 15.00 a 15.30 SELČ. V tomto zmiňovaném případě se snad opět oprávněně domníváme (vzhledem k naprosto odlišné době pozorování), že tentokrát se jednalo o zcela jiný prokázáný případ tohoto atmosférické jevu v tomto dni v okolí Opavy.


Zpracovali: Dušan Židek, Roman Volný, ČHMÚ