2015-05-01 15:55 UTC

Blatná (okr. Strakonice)

výrazná tromba

ca. 15 min

Zpět

Tromba u Blatné

   V pátek 1. května 2015 byla mezi 17:55 a 18:10 SELČ pozorována několika občany tromba jihovýchodně od Blatné (okres Strakonice), ve směru na Písek - a to z vlakového nádraží a z parkoviště prodejny Lídl. Vynesením polohy pozorovacích stanovišť a směrů pozorování do mapy byla odhadnuta skutečná pozice tromby v JV směru od města Blatná k obci Hněvkov. Vzdálenost jevu nebylo bohužel možné přesněji určit, neboť obě identifikovaná pozorovatelská stanoviště ležela vůči trombě ve stejném směru (azimutu).
   Dotyk víru se zemí nebyl prokázán, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje neevidoval žádné škody.


Přehledová mapka pozorovacích stanovišť a odhadované skutečné pozice tromby
© Seznam.cz, a.s.

Meteorologická situace

   Od západu postupovala přes Čechy zvlněná studená fronta. Večer začala počasí nad naším územím ovlivňovat další frontální vlna. V Blatné bylo v době pozorování tromby zataženo, beze srážek, teplota 10 °C, relativní vlhkost 85 %, vál slabý západní vítr do 1 m/s.


© 2015 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Radarový snímek
z 1.5.2015 16:00 UTC (červený křížek označuje Blatnou)

Pozorování

   Informace o tomto jevu a jeho fotografie nám poslali pánové Jiří Loula a Jan Gondek, na Facebooku byly dostupné fotky od pana Václava Faměry. Nalezeno bylo i několik snímků, u nichž se nepodařilo dohledat autora (pokud nás případně kontaktuje, jeho jméno bude samozřejmě doplněno).

     
© 2015 Jan Gondek, Jiří Loula


© 2015 Václav Faměra

     
Snímek neznámého autora od prodejny Lídl a z dalších lokalit

Případné další informace vztahující se k výskytu tohoto jevu lze zaslat přímo na mailovou adresu plasilova@chmi.cz. Předem děkujeme!

Zpracovali: RNDr. Eva Plášilová, ČHMÚ & Tomáš Prouza, AMS - o.s.
Poslední úprava: 10.6.2015