2006-08-11 10:58 UTC

Česká Lípa (okr. Česká Lípa)

výrazná tromba

cca. 8 min

Zpět

Tromba JZ od České Lípy

O dalším letošním případu výskytu nálevky či kondenzačního chobotu nedaleko České Lípy nás e-mailem informoval p. Ivan Pavlíček (viz následující text):

"Dobrý den,
v příloze posílám 3 fotografie. Základní údaje: Česká Lípa, pozorováno směrem na JZ (pravděpodobně v okolí Sosnové), 11. srpna 2006, v době od 11:30 do 11:38 SELČ, pořízeno celkem 12 fotografií (v případě zájmu pošlu i ostatní).

S pozdravem I. Pavlíček"

Dle přiložených fotografií se jednalo v tomto případě (jak je již ostatně uvedeno v názvu této stránky) o tzv. trombu (nálevku či kondenzační chobot), tedy jev bez prokázaného dotyku se zemí, který je z těchto důvodů takto zaevidován na našich stránkách. Jak je patrné z přiloženého radarového snímku této situace je možné podobné případy zaregistrovat také ve dnech s relativně nevýraznou konvektivní činností, a nejen proto jsou tyto případy v poslední době poměrně časté, což nijak neubírá na zajímavosti těchto jevů a v případě autora pozorování si určitě zaslouží ocenění, jež se snažíme vyjádřit touto cestou na těchto stránkách (stejně jako v drtivé většině zvěřejněných případů).

     
© Ivan Pavlíček

Pro snazší orientaci přikládáme mapku lokality pozorování:


© Geodézie ČS, a.s.

Zpracoval: Mgr. Roman Volný, ČHMÚ