2007-02-28 18:10 UTC

Heřmanice u Jaroměře (okr. Náchod)

nezařazený větrný jev

F0

cca. 1 - 2 min

Zpět

Pravděpodobné tornádo v Heřmanicích u Jaroměře

Terénní šetření a dokumentaci tohoto případu provedli kolegové z pobočky ČHMÚ v Hradci Králové (ing. Zděnek Mrkvica) na základě hlášení škod od paní Novákové z Heřmanic během pátku 2. 3. 2007.

Popis události:

Ve 20.10 (SEČ) prudký náraz větru, podle popisu svědků jako když okolo letí velmi nízko a blízko proudový letoun. Doba trvání okolo 1 až 2 minut. Za tuto dobu byly zničeny dvě střechy zděných garáží, úplně byla zničena plechová garáž, která byla odhozena asi o 15 metru dále a srolovaná. Dva kontejnery které byly přímo u silnice, žlutý který byl naplněný běžným odpadem byl přehozen do zahrady přes plot, druhý modrý byl plný knih zůstal na místě. Ve vyfocené budově bylo čelní okno pod nárazem větrů vyrváno a otevřeno, přesto všechno, že bylo řádně zavřeno a zajištěno. Vjezdová vrata byla vytržena, přesto všechno, že bylo dolní přichycení přes hmožděnky a šrouby přichyceno k zemi. Na stodole byly zvednuté ve spodní části střechy některé křidlice. Stromy v blízkém okolí, mezi garážemi a poničenou budovou nebyly vůbec poškozeny, přestože byly mezi budovou a garážemi. Stromy byly modříny vysoké okolo 15 m. Nikde jinde v blízkém okolí není náznak dalšího ničení. Vítr na nejbližší stanici Velichovky (asi 6 až 8 km) měl v nárazech v té době 6 až 8 m/s. Ani na dalších stanicích Královehradeckého kraje ani Pardubického kraje nebyly nárazy větru vyšší než 10 m/s. Podle lokátoru v této době přecházela přes uvedené místo slabá přeháňka v rozměrech asi 10x10 km.

© Geodézie ČS, a.s.

Několik snímků způsobených škod pořízených během terénního šetření:

       

© ČHMÚ

V tomto případě jsme klasifikovali tento případ především na základě způsobených škod a zaznamenaného svědectví.

Závěrem bychom rádi poděkovali našim kolegům z hradecké pobočky ČHMÚ, kteří zřejmě první případ roku 2007 zaznamenali, zdokumentovali a předali ke zveřejnění na našich stránkách.

Zpracoval: Mgr. Roman Volný