2001-06-18 13:07 UTC

Hrochův Týnec (okr. Chrudim)

výrazná tromba

cca 13 min

Zpět

Tromba u Hrochova Týnce

O tomto případu jsme se nejdříve dozvěděli díky e-mailu od pana Miroslava Ježka z Chrudimi. Z jeho zprávy vybírám:

"Trombu jsem pozoroval u Chrudimi mezi obcemi Vestec a Ostřešany kde je malé zemědělské a modelářské letiště. Pozoroval jsem ji směrem na Hrochův Týnec. Odhad vzálenosti může být značně nepřesný připadalo mi, že je ještě dál za Hrochovým Týncem (přibližně u obce Lipec). Čas pozorování - jistě jsem ji viděl v 15:19. předpokládám, že jsem pozoroval alespoň od 15:17. Tromba byla vidět odhadem 5 minut, pak došlo k jejímu rychlému rozpadu. Poté se asi za minutu (?) zformoval nový užší chobot, který jsem pozoroval odhadem 1,5 minuty. Jediný jistý čas je 15:19, ostatní jsou jen odhady. Chobot se spouštěl ze základny oblaku cumulonimbus - dolní konec chobotu odhaduji asi na 150 metrů od země."

 

Další důležité pozorování i s přesnými časovými údaji máme z letiště u Pardubic:

"Trombu jsme zaregistrovali 18.6. v 15.07 SELČ východně letiště asi 15° jižně přistávací osy letiště při pohledu z letištní věže a severně vůči obci Mikulovice, vzdálenost jsme odhadli na 5-6 km s postupem na východ, celý jev jsme pozorovali asi 30 minut, okolo 15.20 chobot zmizel a po pěti minutách se znovu vytvořil, ale viditelně méně vyvinutý, mezi 35. - 40. minutou se chobot definitvně ztratil. Po celou dobu pozorování nedosáhl na zem." Tomáš Popelka - meteorologická stanice Pardubice, WMO ID 11652.

Tato tromba (vzhledem k tomu, že není potvrzen dotyk se zemí, nelze mluvit o tornádu) byla dále pozorována od Úhřetic, podrobnější informace však zatím nemáme. Zatím ani nelze přesněji vymezit místo výskytu - je znám pouze směr, viz mapka.


© Geodézie ČS, a.s.

A zcela na závěr radarová animace...

Zpracoval: Martin Setvák, ČHMÚ