2012-07-06 17:30 UTC

Jiříkovice u Šlapanic (okr. Brno-venkov)

downburst nebo microburst

F0 (F1?)

? min

Zpět

Downburst a tornádo/gustnado v Jiříkovicích u Šlapanic 6. 7. 2012 

  O škodách větrem a pravděpodobném tornádu došly informace od Martina Motyky z Jiříkovic:

  "Někdy v pátek v podvečer začal veliký vítr s deštěm, který přecházel do velkých krup (údajně jako ping pongové míčky). Ten vítr se hnal od nevím kud protože z jihu sfoukl plechovou střechu na JZD a vrhl ji na 200-300 m vzdálený domek. Do vedlejšího domku se zapíchl na tak 5-10 cm takový 10 cm hranolek (omítka je polystyrenová, ale přece jen). U více domů na jihu obce je poškozená jižní část střech (tašky). U našeho domu vítr sebral popelnice plné odpadků, a položenou matraci a vrhl je na cca 25 m vzdálenou zídku. U nás vítr tak vergloval se stříškou nad balkónem, že když ji nedokázal vytrhnout ze zdi, aspoň ohnul 5mm x 40m páskovinu nosného rámu. Podle svědků průvan nad našimi okny dělal takové rány, že to bylo slyšet široko daleko. Sousedka je následně zavřela. Děšť byl tak silný, že zastříkal s větrem až do bytu přes ventilačku a stříšku nad balkónem. Mezi Jiříkovicemi a Šlapanicemi podél silnice je totálně zničené kukuřičné pole, v Jiříkovicích na jižní straně vůbec.

  U nás na dvoře se to točilo dokola tak, že to zvedlo do výšky ty plné popelnice a vzduchem je to mrštilo na tu zídku. Ostatně tašky se taky obvykle nepoházejí rovným větrem. Ty tašky u nás působily, jako by se vítr dostal na půdu a foukl zevnitř, nadzvedl tašky a ty se přítažlivostí posadily o 6 cm níž. Ten klacek zapíchlý silou v omítce se taky mohl takhle zapíchnout jen těžko přímou silou větru, protože je to v závětří toho domu, co mu na střechu spadla ta střecha z JZD. Vír vidělo mnoho lidí".

  Obrazovou dokumentaci nemáme, podle údajů meteorologických radarů procházela přes danou oblast linie bouřek, která vykazovala odrazivosti přes 56 dBZ, což jsou hodnoty běžné pro silnější bouřky. Řez radarovou odrazivostí podle linie zobrazené zde též neukazoval nic mimořádného, ale je více než pravděpodobné, že odrazivost měřená v dané oblasti byla utlumena srážkami ve směru k radaru Skalky i Brdy.
Podle svědeckých výpovědí je za škody v dané oblasti pravděpodobně zodpovědný zřejmě silný dowburst (downdraft?), který byl v obci Jiříkovice doprovázen lokálním tornádem, popř. možná gustnadem, tj. tornádickým vírem vznikajícím na gust frontě, tj. na čele rychle se rozlévajícího chladného vzduchu, který vzniká jako důsledek sestupného proudu z konvektivní bouře.

Podle došlých zpráv zpracoval: RNDr. Milan Šálek, Ph.D. © ČHMÚ, A.M.S.