2003-05-10 11:10 UTC

Kadaň (okr. Chomutov)

výrazná tromba

2 min

Zpět

Tromby v okolí Kadaně

První tromba letošního roku na území ČR. Přestože se v obou e-mailech hovoří o "tornádu", nebyl dotek jevu se zemským povrchem potvrzen, tudíž formálně jej jako "tornádo" nelze označit (s ohledem na definici tornáda). Díky pohotovosti autora první zprávy je jev zdokumentován i fotograficky.

From: "Daniel Pavelka"
Subject: Pozorovane male tornado
Date: 10. května 2003 13:23

Přeji pěkný den.

Dnes 10.5.2003 ve 13:10 (tj.11:10 UTC, pozn. Setvák) jsem pozoroval větší tornádo ve vzdálenosti cca 3 km, které trvalo 120 s. Pozoroval jsem jej přibližně SZ od Kadaně (Strážiště). Povedlo se mi jej i vyfotit - viz foto vpravo. Bylo těsně před bouřkou, která začala cca za 5 minut po skončení tornáda. Kužel se určite země nedotýkal, neboť byl odhadem tak 20 až 50 metrů nad zemí. Původně jsem si spolu s otcem mysleli, že jde o prudkou průtrž mračen, ale po chvilce pozorování, kdy jsme viděli, jak se kužel vlní a zvětšuje, nám došlo, ze to bude nejspíš malé tornádo.

S pozdravem ing. Daniel Pavelka.


©2003 D. Pavelka


From: "Daniel Tudor"

Subject: Tornádo u Kadaně
Date: 10. května 2003 17:55

Zdravím,dnes večer jsem se dozvěděl, že SZ od Kadaně bylo údajně pozorováno tornádo. Ihned jsem tedy zavolal své ženě (Pavlíně Tudorové) a ta mi potvrdila, že krátce po 13. hodině viděla zhruba severním směrem od Kadaně nálevkovitý útvar směřující ze spodní základny oblačnosti k zemi. Chvíli po té bylo slyšet několik zahřmění a přehnala se prudká přeháňka. Zda se "tornádo" dotýkalo země neví, protože výhled na spodní část útvaru ji zakrýval blízký kopec.

Dle jejího svědectví se tornádo vyskytovalo za městem Kadaň, v blízkosti silnice č. 224, v prostoru mezi Svatým kopcem a Prostředním kopcem. Ony nálevkovité útvary viděla dva (vedle sebe), ten menší měl jen krátké trvání a nedosahoval svým spodním okrajem horizontu.

Daniel Tudor, RPP ČHMÚ Ústí n./L.


Zpracoval: Martin Setvák, ČHMÚ