2002-05-12 15:40 UTC

Podbořany (okres Louny)

výrazná tromba

7 min

Zpět

 

 

Tromba 12. 5. 2002, západně od Podbořan


O tomto případu jsme se dozvěděli hned druhý den po výskytu jevu díky e-mailu, který nám poslal pan RNDr. Miroslav Lošťák:

From: "Miroslav Lošťák" <lostak@majak.cz>
Subject: Tromba ze dne 12. května 2002
Date: 13. května 2002 18:47

Při cestě z Prahy do Karlových Varů jsem v časovém rozmezí od 17:40 do 17:47 letního času pozoroval (odhadem několik kilometrů ) severně od Lubence (směrem k Podbořanům) velkou trombu směřující od základny kumulonimbu k zemskému povrchu - tromba se vlnila, prodlužovala a zkracovala, ale v žádném okamžiku se viditelně nedotkla zemského povrchu. Bohužel jsem s sebou neměl ani fotoaparát ani videokameru. Doba pozorování je omezena okamžiky, ve kterých bylo dané místo pozorovatelné ze silnice do Karlových Varů - úkaz jsem pozoroval z jedoucího osobního automobilu.


Následně se nám ozval pan Vladimír Mazylkin, který jev pozoroval a fotografoval přímo z Podbořan:From: "Mazylkin Vladimír"<vlada-m@seznam.cz>
Subject: Tromba u Podbořan
Date: 30. května 2002 0:09

Jev jsem pozoroval přímo z Podbořan (Zahradní ulice) směrem na Buškovice odhadem 2 až 3 km v čase který jste uváděli. Jev jsem asi třikrát vyfotografoval. V pátek 31.5. budu mít fotografie .

©Vladimír Mazylkin 2002.    

Na nádherném snímku vlevo je detail tromby, na snímku dole je širší okolí tromby. Na snímku dole si všimněte zejména modré oblohy vlevo nahoře, svědčící o výskytu tromby na okraji oblačnosti bouře - viz též radarový snímek bouře z doby výskytu tromby (nasnímaný mezi 17:40 až 17:50 SELČ).

 

 

 

 


Protože se nepotvrdil dotek tromby se zemským povrchem, nelze formálně hovořit o tornádu. Díky pozorování obou svědků jevu ze dvou různých lokalit je možné výrazněji vymezit místo výskytu tromby - viz mapka (šipka vyznačuje místo a směr pozorování pana Mazylkina).

Pokud by se dodatečně našel ještě nějaký další svědek, který by mohl dosvědčit případný dotek tromby se zemským povrchem či ventuální škody, které by v její bezprostřední blízkosti či pod ní vznikly, prosíme aby se nám ozval na adresu