2005-09-12 10:05 UTC

Praha - Ruzyně (okr. Praha)

výrazná tromba

7 min

Zpět

Tromba u Prahy - Ruzyně

První svědectví poskytli pánové Jan Beneš a Zdeněk Novák, kteří pečlivě vyplnili formulář. Navíc dodali, že "vzhledem ke špatnému výhledu (neviděli jsme až na zem vlivem postavení budovy) nemůžeme přesně určit, o co se jednalo. Zhruba ve 12:14 (SELČ) byl vidět jen 'rozbitý' mrak".
S pozdravem Jan Benes a Zdenek Novak

Děkujeme!

Za další svědectví musíme poděkovat Radku Cermanovi:

"Chtěl bych Vás upozornit na malé tornádo (trombu), které se vyskytloseverovýchodně od Ruzyně. Sledoval jsem ho z dálky ze silnice na Karlovy Vary. Vzniklo ve 12:00 a zaniklo ve 12:07 (SELČ). Z jasně černé základny,jako bývá u bouřek (v tomto případě ještě bouřka nebyla) se spustil jasně viditelný trychtýř a pak začal postupně k zemi směřovat slabý vír. Nevím, jestli se dotkl země. Nejdříve byl rovný a pak se začal naklánět (spodek na západě a vršek na východě), potom se od zdola začal rozpadávat. Na letišti musel být také jasně viditelný a ještě poblíž létala letadla. S pozdravem Radek Cerman."


Podle všech dostupných informací se jednalo pouze o oblačný trychtýř, který nedosáhl na zemský povrch, tudíž nemůže být nazýván tornádem.


Snímek pořídil i kolega Charlie Paxton z národní povětrnostní služby - NOAA/NWS - USA (thanks)

             
Snímky pana Jana Beneše


Zpracoval: Milan Šálek, ČHMÚ