2001-06-21 17:15 UTC

Ratboř (okr. Kolín)

výrazná tromba

2 - 3 min

Zpět

Tromba jižně od Kolína

O tomto jevu jsme nás informoval David Rýva z Kolína, z jeho zprávy vybíráme:

Čas výskytu - mezi 19:15 až 19:30 SELČ, doba trvání jevu - 2 až 3 minuty, odhadovaná vzdálenost od místa pozorování 5 až 10 km (směrem na jih od Kolína), popis jevu:

"Asi v 19:15 až 19:30 přecházela přes Kolín slabší bouřka. Turbulence v oblaku byla velmi výrazná. Na přední straně oblaku byl patrný húlavový límec, za ním byla základna oblaku nezvykle tmavá až černá, s lehkým zabarvením do zelena. Když byl húlavový límec nade mnou, všiml jsem si jakéhosi sloupu mezi oblakem a zemí. Po chvíli pozorování jsem zjistil, že to rotuje (cyklonálně), jedno "otočení" to udělalo asi za 3-5 s. Někdy se objevila i slabá kondenzační nálevka. ... Vír byl proti pozadí světlejší, měl pískovou barvu; v jednu chvíli začal měnit barvu na bílou, krátce nato ztmavl a pak zmizel."

A zde jsou ještě nákresy, které nám David Rýva zaslal: vzhled jevu - postup jevu - mapka výskytu.

Dle popisu se nejspíše jednalo o tzv. "gustnado" - slabší formu tornád, které se vyskytují na "gust-frontě". Není nám známo, zda vír způsobil nějaké škody ani zda se dotýkal zemského povrchu, tudíž jej zatím nelze klasifikovat jako tornádo.

Zpracoval: Martin Setvák