2008-06-16 10:20 UTC

Slaný (okr. Kladno)

výrazná tromba

~ cca 10 min

Zpět

Tromba u Slaného

V pondělí 16.6.2008 byla v okolí Slaného (okres Kladno) pozorována několika občany výrazná tromba. K jejímu výskytu došlo krátce po poledni, okolo 12:20 SELČ (10:20 UTC). V tomto období se v západních a středních Čechách vyskytovalo větší množství spíše slabých přeháněk - viz. radarový snímek (křížek označuje polohu města Slaný):

 

!
©2008 Český hydrometeorologický ústav

Ihned v průběhu dne 16. 6. 2008 se objevil na webu deníku Blesk článek s názvem Blesk: Řádilo nad Slaným tornádo?. Naštěstí paní Mikulandová, která poskytla fotografie Blesku, nebyla jediná, koho tromba nad Slaným zaujala. Ještě téhož večera se nám do rukou dostaly fotky od pana Vladislava Štorka z obce Žižice východně od Slaného. Parádně zachycují trombu zase z jiného úhlu než snímky pořízené ze Slaného a dokonce nás vybízejí k úvahám o případném možném dotyku tromby se zemí.

       

     
© 2008 Vladislav Štorek

Ještě nesmíme zůstat dlužní popis jevu, tak jak nám ho zprostředokoval pan Štorek: „Když jsem onen jev zpozoroval, bylo asi tak 12:25 a tvar připomínal krátký, nahoře široký trychtýř. Místem pozorování byla obec Žižice a směr sledovaného jevu odhaduji mezi obec Dolín a Slaný. Těžko říci, zda spodní část dosahovala až k zemi, protože tornádo bylo z mého pohledu na horizontu krajiny. Vezmu-li výšku větrných elektráren, stojících u Pcher (pozn.: cca 100 m), tak z mého velice laického odhadu by mohla být výška větrného víru někde v rozmezí 200 až 300 m.“ Fotografie z dvou různých míst (ze Slaného od Baterie pohledem přes Slánskou horu a z Žižic směrem mezi Dolín a Slaný) nám už daly poměrně dobrou představu o tom, kde se pozorovaný jev nacházel. Zbývalo se tedy vydat na terénní průzkum do nepříliš obydlené části Slánska – do prostoru kolem obce Otruby. Dotyk se zemí byl čistě hypotetický a na žádné fotografii nebyl potvrzen. Bohužel ani náš průzkum přímo na místě nic takového neprokázal, pouze jsme si lépe ujasnili polohu víru a objevili nová zajímavá pozorovací místa s rozsáhlými výhledy na sever.

Dalším svědkem se stal v obci Želevčice pan Pavel Toman. Dodává: „Je to foceno z Želevčic, z křižovatky silnic Beřovice–Slaný, ze souřadnic N50° 15´ 25.34" E014° 5´ 49.765". Tornádo bylo přibližně na azimutu 235°, zhruba nad Otrubami.“

       
© 2008 Pavel Toman


Přehledná mapa jednotlivých míst pozorování


modrá - pí. Mikulandová, růžová p. Pavel Toman a oranžová p. Vladislav Štorek

Závěrem jen dodáváme, že ani dle pořízených fotografií, ani dle pozdějšího terénního průzkumu nelze prokázat dotyk víru se zemí, tudíž se nejedná o tornádo. Za poskytnutí fotografií děkujeme autorům. Tato zpráva je sestavena na základě článku zveřejněném na webu Amateur Stormchasing Society.


Zpracovali: M. Sedlmajer a T. Prouza, AMS - o.s.