2000-07-12 11:25 UTC

Šternberk (okres Olomouc)

výrazná tromba

5 min

Zpět

12. července 2000: Tromba poblíž Šternberka, okres Olomouc

O dalším letošním možném tornádu (zatím přesněji "trombě") jsme se dozvěděli díky deníku MF Dnes. Její fotoreportér Luděk Peřina nám zaslal následující email s pěti černobílými fotografiemi:


From: "Perina Ludek (Ludek.Perina@mafra.cz)"
Subject: Fotografie tromby
Date: 13. července 2000 15:28

Pane doktore,

posílám Vám pět fotografií tromby, kterou jsem zachytil 12.7.2000 přibližně ve 13.30 hod. SELČ ve Šternberku při výjezdu směrem do Olomouce (přibližně J až JV). Bohužel jsem neviděl její vznik (jestli se dotýkala země, nebo vířila prach atd.), ale jen pozoroval její zánik. To trvalo asi 5 minut, ale zřetelně jsem viděl proudění v tom zkracujícím se "chobotu". Ještě si vzpomínám, že v dané oblasti probíhalo několik bouřek.

S pozdravem Luděk Peřina - fotoreportér deníku MF Dnes
Foto 1  (179 kB)    Foto 5 (173 kB)


Výřez další ze zaslaných fotografií je vlevo od zprávy, zbývající dvě fotografie neuvádíme, neboť jsou pořízeny těsně po sobě a jsou velmi podobné. Připomínám, že fotografie nám byly poskytnuty pouze pro odborné účely a pro uveřejnění na těchto stránkách, jejich další využití je možné pouze se svolením autora! 

Jelikož nevíme, zda se tato tromba dotkla zemského povrchu či nikoliv, nemůžeme z formálního hlediska mluvit o tornádu. Každopádně ale tromba vznikla pod (nevýraznou) bouřkovou oblačností (a v době pořízení fotografií se dotýkala její spodní základny), tedy v žádném případě se nejedná  o prašný vír.